Декалог антиролінгу

Декалог антиролінгу

Ці поради я зреферував з відповідного допису президента Інституту Нових Медіа Ерика Містевіча. В українських реаліях, коли наша країна перебуває в стані війни з Росією, деякі поради недоречні. Утім, вирішувати читачам:

1.

Ніколи не поширюй – якщо допис порожній, хамський, вульгарний. Не вподобуй. Не ретвіть (від англ. retweet – поширювати дописи в мережі Твіттер). Не популяризуй. Не підживлюй авторів неприпустимих дописів. Не популяризуй їх у публічному просторі, навіть якщо хочеш таким чином їх засудити.

2.

Не годуй тролів. Не вступай з ними в балачки та суперечки. Відкинь спроби підвищити рівень їхньої освіти – на це шкода твого цінного часу. Встанови для себе правило, що їх не помічаєш. Не неси до свого світу створених ними злих емоцій. Не реагуй на випади. Не створюй підстав вважати, що читаєш їх і що це для тебе має значення. Не показуй, що написані проти тебе випади, брехня і лють впливають на тебе. Спокійно проходь над багном тролінгу (від англ. trolling – провокування, образи, цькування…) з піднесеною головою. Ти не зобов’язаний ні з ким спілкуватися, відповідати, нервувати. Спокійно!

3.

Будь в мережах, як і в житті, максимально уважним. Шануй інших людей. Не висміюй вад, слабкостей, не популяризуй поганих емоцій. Не реагуй імпульсивно. Май свідомість, що не завжди маєш всю інформацію щодо тієї чи іншої події, мотивів, контексту того, що всі наввипередки коментують. Може бути, що хтось хоче ввести в оману громадську думку і маніпулює використовуючи брехню, чи хоче осягнути свої цілі подаючи вибіркову інформацію. Не будь гвинтиком чийогось пропагандистського механізму.

Пам’ятай, що ти несеш повну моральну відповідальність за всі тексти, які поширюєш, вшановуєш своєю увагою і рекомендуєш іншим. Будь уважним до того, що робиш в мережах, інакше можеш скривдити людей.

4.

Підтримуй тих, кого атакують або цькують тролі. Тих, кого тролі визначили як ціль. Вияви їм свою симпатію і солідарність.

Працюй в групі підтримки, створюй коаліцію мудрих текстів. Наскільки можливо підтримуй ініціативи без мови ненависті. Якщо ти політик, то впиши це до своєї програми політичної партії. Якщо ти юрист – долучись до допомоги переслідуваним. Якщо ти вчитель – вчи розумному використанню соціальних мереж своїх учнів та студентів. Якщо ти головний редактор чи видавець –  вчи своїх журналістів. Якщо журналіст – подавай приклад. Якщо автор – підтримуй розумні проєкти. А якщо ти читач – популяризуй розумні тексти, рекомендуй їх іншим. Надихай.

5.

Не підмінюй мову ненависті і тролінг свободою слова. Якщо хтось не поділяє твою точку зору, якщо в його чи її житті важливе щось інше – інший підхід до релігії, родини, статі, політики, інші спортивні команди, інша музика, інша церкви, інші газети та інше радіо, ніж в тебе – це його повне право.

Не тавруй. Не використовуй боротьбу з мовою ненависті і тролінгом до поглиблення поділів. Розмовляй, пізнавай людей та їхні точки зору, будь відкритий на іншу точку зору, стиль життя, ідеологічний вибір.

Шукай те, що об’єднує, і не зосереджуйся та не підігрівай того, що ділить. Будуй мости порозуміння.

6.

Не будь тролем. Стань на боці правди щодо себе і читачів. Не пиши і не поширюй коли перебуваєш під владою емоцій, чи поспішаєш. Після того як напишеш текст, який хочеш оприлюднити, затримайся, подумай, зроби собі чаю, кілька разів вдихни. Подумай, чи не ображаєш іншу людину. Спитай себе, чи хочеш, аби твій допис побачила твоя мама, твої діти. Те, що напишеш, залишиться в мережі, навіть якщо це витреш. На свою репутацію ти можеш дуже важко працювати десятиліттями. Можливо визнай сенс у правилі: 10 написаних дописів і лиш 1 опублікований?

А принагідно: ти справді віриш в анонімність свого профілю?

7.

Лови найцікавіший читачів і з розмовляй з ними, представляй їм свої найбільш цінні думки, задуми, справи. Ідентифікуй осіб до яких промовляєш, які читають твої тексти в мережах (полегшує дотримання правила, що пріоритет за особами, які представлені в мережах за іменем і прізвищем). Нав’язуй з ними тісний контакт. Допомагай іншим людям також в інтернеті. Допомагай і проси про допомогу. Дискутуй і радь лекції, фільми, місця. З часом, можливо, варто буде зустрітися і в світі реальному.

Не зважай на кількість контактів, нехай для тебе буде важлива їхня якість.

8.

Відмежовуй тих за ким модно стежити від справді вартісних авторів. Викинь зі списку тих кого читаєш осіб, які представляють інституції. Не засмічуй свій розум текстами без сенсу, користувачами залежними від соцмереж, які публікують свої тексти без глибокого усвідомлення. Прощайся з авторами, які займаються брехнею, пропагандою, вкиданням непотрібних емоцій, які не поважають інших людей – навіть якщо час від часу вони публікують щось важливе.

9.

Змінюй. Пиши так, аби твої дописи змінювали людей, надихали їх та розвивали; аби змушували їх розгортати крила, а не шурувати крилами по землі. Хвали їх, а не докоряй. Показуй, що можуть зробити, що прочитати, що оглянути, про що дізнатися, аби бути кращими.

Можливо, це була б найкраща стратегія присутності в соцмережах: змінювати людей, обдаровувати їх добром?

Нагороджуй своїми рекомендаціями. Намагайся висловлювати свою увагу приватно, щоб не бачили інші. Обдаровуй добром. Намагайся рекомендувати суто добрі приклади, зосереджуйся на добрий новинах, добрих текстах і добрих людях. Усміхненим легше живеться. Навіть якщо добро в соцмережах розходиться в кілька разів гірше, аніж зло. А часом і в кільканадцять разів гірше, ніж зло.

10.

Блокуй і повідомляй. Звісно – блокуй. Ти лише людина. Маєш право на гідність. Твори у своєму просторі свій світ правил. Будь милосердним, однак блокуй авторів, що сіють зло. Блокуй тих, хто розміщує знущальні чи погрозливі дописи. І повідомляй – кожна із соцмереж дає таку можливість користувачам.

Те, яким буде простір «нових нових медіа», залежить також від тебе.