Wunderwaffe* для України

Wunderwaffe* для України

Під час прощального візиту канцлерки Німеччини до Києва, президент України Зеленський заявив, що продовжує сподіватися на постачання зброї з Німеччини.

Про градус дискусії всередині Німеччини щодо надання Україні зброї свідчить хоча б відповідна публікація на сторінках аналітичного центру Фонд науки і політики. Англомовна версія розвідки “Логіка оборонної підтримки для України” з’явилася ще 9 липня 2021 року. А німецькомовну версію опублікували місяць по тому – 12 серпня 2021 року. Варто звернути увагу, що німецька версія з’явилася фактично перед візитом Ангели Меркель до Росії та її прощальної зустрічі із Владіміром Путіним, який, як відомо, чудово володіє німецькою мовою.

Головний сигнал статті німецького Фонду – питання військової допомоги Україні важке, але задля підтвердження ролі Берліну на цей крок бажано наважитися. Утім такий оптимістичний сигнал для України, а також сподівання президента України не повинні вводити в оману ані українське суспільство, ані українську владу. Позаяк 26 вересня в Німеччині відбудуться вибори до Бундестагу (німецького законодавчого органу), то світ очікує відхід від влади Ангели Меркель. Хто стане її наступником – важко спрогнозувати. Новим канцлером може стати як однопартієць Меркель Армі Лашет, так і хтось зі стану політичних опонентів із Партії Зелених. І немає жодної гарантії, що обидва варіанти підтримають логіку публікації німецького Фонду науки і політики.

Відтак питання німецької допомоги зводитиметься до важливої, але все ж не такої значної теми як медицина. Натомість Берлін має те, що надзвичайно потрібно Україні і це не зброя у традиційному сенсі. Йдеться про Постійну Систему Спостереження (Persistent Surveillance System) від німецького збройного концерну Rheinmetall-Defence.

Це аеростат, що оснащений різноманітними датчиками для моніторингу ситуації з висоти 4-5 кілометрів. Він з’єднаний із землею за допомогою кабелів, що передають дані з датчиків. Аеростат здатний аналізувати ситуацію 360 градусів навколо себе 24 години на добу. ПСС складається з чотирьох елементів: аеростату, невеликої вежі з приладами для моніторингу, самої станції ПСС і відповідного програмного забезпечення. Щоб приготувати до використання Постійну Систему Спостереження потрібно три людини, а для функціонування системи – лише одна особа.

У світі досить широко використовують аеростати та повітряні кулі для моніторингу конфліктних регіонів. Наприклад, США використовували аеростати для охорони своїх баз в Афганістані. Зараз Rheinmetall ставитиме Постійну Систему Спостереження для охорони бази Бундесверу (німецького війська) в африканській Республіці Нігер.

Чим Persistent Surveillance System допоможе Україні? По-перше, йдеться про раннє виявлення диверсійних груп ворога на сході України без потреби витрати дорогоцінного часу на розгортання нинішніх засобів моніторингу (переважно безпілотників). По-друге, йдеться про раннє попередження артилерійських і ракетних обстрілів, а також застосування ворогом літаків та безпілотників. В умовах сучасної війни наземні радари все частіше не в стані перехопити об’єкти, що летять на невеликій висоті – тобто нижче радіолокаційного горизонту. По-третє, німецькі аеростати можуть допомогти протидіяти снайперським групам ворога, від який найбільше гинуть наші захисники.

Wunderwaffe для України
Джерело: https://publicintelligence.net/

Надання Берліном систем моніторингу від Rheinmetall для протидії проросійським терористам на сході України є виходом з глухого кута, коли Київ хоче від німців зброї, а ті довго вагаються. Постійна Система Спостереження не є зброєю, утім здатна суттєво зменшити запал ворога і обстріли українських військових. Головне, аби в Києва була політична та дипломатична воля переконати Берлін на таку допомогу.

—-

*Wunderwaffe (нім.) — дивовижна зброя